Özel Boylam Psikiyatri Hastanesi

Özel Boylam Psikiyatri Hastanesi, ruhsal hastalıkların yanı sıra alkol ve diğer madde bağımlılıklarının tanı ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış, 51 yataklı özel bir hastanedir. Hastanemizde şizofreni, bipolar bozukluk (manik depresyon), depresyon, panik bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk, sosyal fobi, özgül fobi, travma sonrası stres bozukluğu, somatoform bozukluklar, dissosiyatif bozukluklar, Alzheimer ve diğer tür demanslar, alkolizm ve diğer madde bağımlılıkları, internet ve kumar bağımlılığı, uyku bozuklukları, anoreksiya ve bulimiya gibi yeme bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları ve başta sınırda (borderline) kişilik bozukluğu olmak üzere kişilik bozuklukları tedavi edilmektedir.

Hastanemizin başlıca özelliği psikoterapi ağırlıklı bir yaklaşım içinde olmasıdır. Psikoterapi almaya hazır duruma gelen her hasta, yattığı sürece her gün, sertifikalı terapistler olan psikiyatrist ya da psikologlardan terapi almaktadır. Bireysel ve grup psikoterapilerinin yanında, gereken hastalara toplumsal beceri eğitimlerinin yanı sıra ilaç tedavisi (psikofarmakoterapi), elektrokonvülsif terapi (EKT), maddeden arındırma (detoksifikasyon) tedavisi, davranışçı etkinleştirme terapisi ve diğer davranışçı terapi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastanenin kendi yayını olan çok sayıda psikiyatri ve bibliyoterapi kitabı bulunmaktadır. Terapi sürecinde, büyük ölçüde bu kitaplardan da yararlanılmaktadır.

Uygulanan tedavilerin öncesinde hastalara, MMPI (Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri), Beier Cümle Tamamlama Testi, TAT (Tematik Algı Testi), Eğitimliler ve Eğitimsizler İçin Mini Mental Test, Bender-Gestalt Görsel-Devinsel Algılama Testi, Benton Görsel Bellek Testi, Wechsler Yetişkinler İçin Zeka Testi (WAIS-R) gibi çok sayıda test, SCID-I (DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme) ve başka birçok klinik ölçek uygulanarak doğru tanı konması konusunda duyarlı davranılmaktadır.

Hastanemizde tanı ve tedavi hizmetleri “günlük paket ücreti” üzerinden hesaplanmaktadır. Bu pakete, psikiyatrik değerlendirme, fizik ve nörolojik muayene, Öğretim Üyesi danışmanlığında sağlık kurulu genel değerlendirmesi, bireysel terapi, bibliyoterapi, grup terapisi, uğraşı ve sanat terapisi, toplumsal beceri eğitimleri, psikoeğitim ve aile danışmanlığı, psikolojik testler ve ölçekler, ilaçlar, laboratuvar incelemeleri, EKG çekimi, hemşirelik bakımı, diyetisyen danışmanlığı, sabah, öğle ve akşam yemekleri, tek kişilik odada konaklama ve hastane içi toplumsal etkinliklere katılma dahildir. Yurtdışından gelen hastalar için günlük paket ücretine dahil olmayan hizmetler refakatçi, anestezili EKT, hormon vb. özel laboratuvar incelemeleri, uyuşturucu ve uyarıcı madde incelemeleri, röntgen, tomografi, kapalı ya da açık MR, EEG, ultrasonografi incelemeleri, uyku laboratuvarı incelemeleri, konsültasyon hizmetleri, özel ulaşım ve ambulans hizmetleridir.

Hastanemiz, psikiyatride uluslararası özel standartlar gereğine uygun olarak, hasta yatak katları en çok iki kat, bütün rehabilitasyon birimleri tek kat üzerine, yatay yerleşimli olarak özel inşa edilmiştir. Hasta başına 90 m2 kapalı, 500 m2 açık alanı ile dünya standartlarının da üzerinde, Türkiye’nin en büyük özel psikiyatri hastanesidir. 49 hasta yatağı, 2 yoğun bakım yatağı, 2 gözlem yatağı ve bir uyku laboratuvarı yatağı ile yedi gün, yirmi dört saat hizmet vermektedir. Eğitim, konferans ve sinema salonu, okuma odası ve kitaplığı, internet odası, spor odası, oyun odası ve elişi, resim ve uğraşı atölyesi bulunmaktadır. Ayrıca şömineli salonu ve kafeteryası, kış bahçesi, şelaleli sokağı, kapalı ve açık restoranları, akvaryumu, açık havada kafeterya köşkü, bay ve bayan kuaförü ve mescidin yanı sıra hastanenin çevresinde yürüme ve koşu parkurları ile ağaçlarla kaplı çok geniş bir bahçe bulunmaktadır. Bütün odalar ve genel ortamlar klimalıdır. Bütün ortamlarda ses geçirgenliği düşük, kırılmaz camlar kullanılmıştır. Bütün hastane, güvenlik kameralarıyla, bütün bir gün denetim altında tutulmaktadır.

Hastanemizde yedi gün, yirmi dört saat acil psikiyatri hizmeti verilmesinin yanı sıra yine yedi gün, yirmi dört saat, hastanenin kendi ambulansıyla, bir doktor ve sağlık görevlisi eşliğinde ambulans hizmeti verilmekte; acil durumlarda hastalar hastaneye ambulansla getirilmektedir.

Hastanemiz, Ankara-İstanbul Anadolu (TEM) Otoyolu’nun üzerinde, kendi yerleşkesinde konumlanmıştır. Ankara, Bilkent’e yarım saat, Kavaklıdere’ye 45 dakika uzaklıktadır. Ankara, Esenboğa Havaalanı’na, çevre yolundan yarım saat, İstanbul, Ataşehir’e TEM Otoyolu’ndan yaklaşık üç saat uzaklıktadır. Ankara dİşİndan ya da yurtdışından gelen hastalar, istenirse, havaalanından karşılanmaktadır. Hastanemiz, kentin karmaşasından uzak, ancak kentin eteğinde, huzur dolu bir ortamda, ruh sağlığı tanı, tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri sunmaktadır.

Uluslararası özel standartlar gereğine uygun olarak, hasta yatak katları en çok iki kat, bütün rehabilitasyon birimleri tek kat üzerine, yatay yerleşimli bir psikiyatri hastanesi ve ruh sağlığı rehabilitasyon kompleksi...

Hasta başına yaklaşık 90 m2 kapalı, 500 m2 açık alanı ile dünya standartlarında, Türkiye’nin en büyük özel psikiyatri hastanesi... 49 hasta yatağı, 2 yoğun bakım yatağı, 2 gözlem yatağı ve bir uyku laboratuvarı yatağı ile yedi gün, yirmi dört saat hizmet vermektedir.

Doktorlarımız

Prof. Dr. Ertuğrul KÖROĞLU

İzmir doğumludur. İzmir, Bornova Anadolu Lisesi’ni (İzmir Koleji) bitirdiği yıl, uluslararası bir bursla (AFS-EFIL, European Federation for Intercultural Learning) Hollanda, Zwolle’de Gymnasium Celeanum’da bir yıl süreyle okumuştur. 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirmiştir. Devlet Hizmeti Yükümlülüğü’nü yerine getirdikten sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’na araştırma görevlisi olarak girmiştir. 1988-1989 yıllarında ABD’de Texas, Houston, Baylor College of Medicine Psikiyatri Bölümü’nde klinik psikiyatri, uyku fizyolojisi ve bozuklukları alanında “Postdoctoral Fellow” olarak çalışmıştır. 1991 yılında Doçent olmuş ve 1997 yılına dek Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak görev yapmıştır. 1997 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Profesör olarak göreve başlamıştır. Bu fakültede, psikiyatri anabilim dalı başkanlığı, dahili tıp bilimleri bölüm başkanlığı yapmasının yanı sıra Üniversitenin İletişim Fakültesi’nin kurucu dekanlığını da yapmış, fakülteyi kurmuş ve üniversite yönetim kurulu ve senatosu üyeliklerinde bulunmuştur.

Asya Uyku Laboratuvarları Birliği’nin (Asian Sleep Research Society), Türkiye adına kurucu üyesi olarak seçilmiş, yönetim kurulu üyeliğine getirilmiştir.

ABD’de New York’ta, Albert Ellis Psikoterapi Enstitüsü’nün Rational Emotive Behavior Therapy (REBT) sertifikalı eğitim programlarını tamamlamış, enstitünün “associate fellow”u ve bu alanda Türkiye’nin ilk, uluslararası düzeyde tanınan, “terapi süpervizörü” ve psikoterapisti olmuştur; Philadelphia’da, Beck Psikoterapi Enstitüsü’nün eğitim programlarına da katılmış ve son birkaç yıldır, birbiriyle örtüşen bu iki bilişsel davranışçı psikoterapi eğitim programını, ilgili enstitülerle işbirliği içinde Türkiye’de düzenlemektedir.

Kuruculuğunu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptığı ve Türkiye’in en donanımlı özel psikiyatri hastanesi (BOYLAM PSİKİYATRİ HASTANESİ, Kazan, Ankara) ve terapi, eğitim ve araştırma merkezleri (Boylam Psikiyatri, Kavaklıdere, Ankara) ile klinik uygulama yapan; ayrıca sürekli eğitim etkinlikleri düzenleyen, bilimsel araştırma tasarımı, yönetimi ve denetimi yapan, basım ve yayıncılık etkinlikleri olan ve kurumsal danışmanlık hizmetleri veren BOYLAM PSİKİYATRİ ENSTİTÜSÜ’nde çalışmalarını sürdürmektedir.

Boylam Psikiyatri Enstitüsü ile Mezuniyet Sonrası Sürekli Tıp Eğitimi Derneği’nin (MESTED) birlikte düzenlediği Psikiyatride Sürekli Eğitim Kongresi’nin kongre başkanlığını yapmakta, ayrıca MESTED’in düzenlediği diğer “Sürekli Tıp Eğitimi” kongre ve kurs çalışmalarına yönetim kurulu üyesi olarak katkıda bulunmaktadır.

Türkiye’de, yüzün üzerinde Öğretim Üyesinin katılımıyla hazırlanmış olan Psikiyatri Temel Kitabı’nın editörüdür. Amerikan Psikiyatri Birliği’nin yayımladığı ve psikiyatri bilim dalının dünyada genel kabul gören, temel tanı koyma kitabı olan, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal Elkitabı’nın (DSM, Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) III’ten sonraki bütün baskılarını ve son baskısı olan DSM-5’i Türkçe’ye kazandırmıştır. Başta, “Klinik Psikiyatri” olmak üzere, yayımlanmış 30’un üzerinde özgün kitabının, kitap çevirilerinin ve editörlüğünü yaptığı kitapların yanı sıra, “Güncel Psikoloji ve Psikiyatri” dergisinin yayın yönetmenliğini yapmaktadır. Hekimler Yayın Birliği’nin psikiyatri alanında yayımlanan kitaplarının ve HYB Yayıncılık’ın yayımladığı “bibliyoterapi (psikoterapide kaynak ve yardımcı kitaplar), kendini geliştirme, esin kaynakları, ilişkiler (evlilik terapisi), cinsel yaşam ve eğitim, anababa ve çocuk eğitimi” alanlarındaki kitapların yayın danışmanlığını yapmaktadır. ABD’de yayımlanmış olan Encyclopedia of Human Biology adlı ansiklopedinin “Sleep Disorders” bölümünün yazarıdır.

Bilişsel-Davranışçı Psikoterapilerin çıkış noktası olan ve bilgi kuramını temel alan Akılcı Bilişsel Davranışçı Terapi (ABDT) konusunda kurslar düzenlemekte ve bir yaşam danışmanlığı programı olan “Hiç Kendimi Üzemem!..” ve Kendinize Yatırım Yapın, İşyerinde Ruh Sağlığı Eğitimi ve Taraması programlarını, aynı adla yazdığı kitaplarla birlikte kişilere ve kurumlara eğitimini vermekte ve bu konuda kurumsal danışmanlık yapmaktadır.

Amerikan Psikiyatri Birliği (American Psychiatric Association) ve Amerika, Ulusal Davranışçı ve Bilişsel Terapiler Derneği’nin (National Association for Behavioral and Cognitive Therapies) üyesidir. Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği’nin kurucu eşbaşkanı ve yönetim kurulu üyesidir.

İngilizce ve Hollandaca bilmektedir.

Evlidir, Gönenç ve Kutalp adlarında iki oğlu vardır.

Bahar ve kış aylarında Enduro motosikletiyle dağ tepe gezmek ve motokros yapmak, yaz aylarında su kayağı yapmak; bahçeyle uğraşmak; çok değişik ülkelere gitmek ve müzikleriyle, danslarıyla, yemekleriyle, gelenekleriyle  ve yaşam biçimleriyle yeni kültürleri tanımak en büyük eğlence uğraşlarıdır.